To było efektowne zakończenie sezonu wyścigowego na Torze Poznań. Z udziałem prawie 180 zawodników, odbyła się 5. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 5. runda Mistrzostw Polski 318 IS Cup PL, 5. runda Mistrzostw Polski E1Gokart Super S Cup oraz 5. runda Mistrzostw Polski Endurance. Odbyły się także dwa wyścigi w rywalizacji Trofeo di Serie. Dodatkową atrakcją był udział w rywalizacji kierowców z Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii, walczących w Baltic Touring Car Championship w kilku klasach.

W większości klas walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej sezonu 2024 toczyła się praktycznie do ostatniego wyścigu.

W klasie D4 GTC tytuł wywalczył Tomasz Magdziarz, który wygrał trzy ostatnie wyścigi na poznańskim obiekcie, gromadząc w sumie 302 pkt. Drugie miejsce zajął Jędrzej Szcześniak (280 pkt.), a trzecie Tomasz Lach (170 pkt.).

W klasie D4 +3500 tytuł przypieczętował Seweryn Mazur (219 pkt.), wygrywając dwa z trzech ostatnich wyścigów. Piotr Wira zajął drugie miejsce (190 pkt.), a Sebastian Mielcarek trzecie (64 pkt.).

W klasie D4 3500 mistrzem został Palette Amuno (234 pkt.), a Jan Antoszewski trzema zwycięstwami podczas ostatniej rundy, uplasował się na drugiej pozycji (225 pkt.). Trzeci z taką samą liczbą punktów (225 pkt.) był Piotr Podoba.

W klasie D4 2000 dwoma zwycięstwami swój sukces w sezonie potwierdził Sławomir Szwargot (300 pkt.), wyprzedzając Mikołaja Jóźwiaka (276 pkt.) i Marka Leśnika (200 pkt.).

W klasie D4 1600 podczas ostatniej rundy tytuł wywalczył Jakub Szablewski (314 pkt.), wyprzedzając Antoniego Derebeckiego (289 pkt.) i Witolda Czwarno (201 pkt.).

W klasie 2 – RN2 najlepszy był Bruno Tomann, który w sezonie zgromadził 301 pkt. Radosław Kierznowski zajął drugie miejsce (215 pkt.), Marcin Miziak trzecie (180 pkt.).

W klasie 6 Mistrzem Polski został Krzysztof Mencel (179 pkt.), przed Adamem Zającem (149 pkt.) i Sebastianem Grabiasem (126 pkt.).

W Maluch Trophy Mistrzami Polski zostali: w klasie 4-0: Jacek Chojnacki, w klasie 4-1: Jan Lewandowski, a w klasie 4-2: Oskar Klimek.

W klasie E1GOKART Super S Cup tytuł Mistrza Polski wywalczył Adam Nojman, drugi był Konrad Miler, a trzeci Tomasz Urbański. Trzy ostatnie, emocjonujące wyścigi tego sezonu wygrał natomiast Michał Molski, który w rywalizacji Mini Cooper’ów zadebiutował w tym sezonie.

Z kolei Piotr Imbierowicz w pięknym stylu zakończył tegoroczną rywalizację w 318IS CUP - 3 SERIES CUP, wygrywając trzy ostatnie wyścigi i gromadząc w sezonie 1067 pkt. Drugie miejsce w sezonie zajął Artur Lempert (939 pkt.), a trzecie – Michał Całek (931 pkt.). Drugi z wyścigów tej klasy był jednocześnie memoriałem Adam Smorawińskiego.

Aż 43 auta stanęły tym razem do wyścigu Endurance. Na prostej startowej Toru Poznań wyglądało to naprawdę imponująco. Przez dwie godziny toczyła się twarda walka o zwycięstwo. Pod koniec wyścigu na czoło stawki wyszedł duet Janusz Szymański i Robert de Haan, co ostatecznie dało tytuł Mistrza Polski Szymańskiemu, który podczas wszystkich tegorocznych gonitw miał innych kierowców w duecie. Na drugiej pozycji uplasowali się Tomasz Magdziarz i Jakub Dwernicki. Wyścig Endurance był jednocześnie memoriałem Jana Leśniaka.

Emocji nie brakowało również podczas dwóch wyścigów Trofeo di Serie (Fiat 500). W pierwszym najlepszy był Aleks Sówka, przed Rafałem Paprotą i Filipem Melonem. W drugiej gonitwie zwyciężył Melon, przed Dawidem Dziwokiem i Paprotą.

Wyniki sezonu, póki co mają status nieoficjalnych, ale już prezentują się imponująco.

Na Torze Poznań po raz pierwszy wystartowało blisko 70 kierowców z krajów nadbałtyckich, walczących w Baltic Touring Car Championship. Ta rywalizacja z pewnością dodała kolorytu na finiszu sezonu wyścigowego w naszym kraju.